ponedeljek, 16. september 2019

Tema - Šraufova smer, VI/IV+, 500 m


V četrtek, 12.09.2019 sem prvič plezal v Temenu. Z Majo Lobnik sva opravila najbrž prvo ponovitev Šraufove smeri. Več o zgodovini nastanka si lahko preberete na spodnji povezavi:


Zanimiv je že sam dostop do pod stene kamor ne vodi nobena shojena stezica in se je občasno potrebno zanesti na svojo intuicijo. Sploh, če tu hodiš prvič. Kakorkoli že, izbirala sva prave prehode in po slabih 2 urah stala po strmo južno steno Temena. Vstopna vzpenjajoča polica ni težka terja pa precejšnjo zbranost zaradi mestoma velike izpostavljenosti in grušča, ki se nahaja na njej. S smerjo sva opravila v slabih petih urah, zgornji lažji del sva šla mogoče malo po svoje. Pod vstopnim kaminom sva na sidrišču pustila 2 klina, ki nista hotela zapustiti svojega mesta. Kaj reči o sami smeri? Plezal sem že precej lepših smeri pa vendar, če vas žene duh avanturizma, če vas mika beg od trum obiskovalcev, če želite občutiti prvinski stik z naravo, je to prava izbira za vas. Sestop z vrha Temena do markirane poti poteka po zahtevnem brezpotju mimo ostankov bombnika iz 2. svetovne vojne.


Divji dostop

Teme


V zgornjem delu dostopa

Vstopna gredina, zelo izpostavljeno

Vstopni kamin




sreda, 4. september 2019

Nad Šitom glava, Steber ob Kamenkovem kaminu (V/IV, 150 m) in Grebenec, Pocarska smer (IV/III-IV, 200 m)

Danes, 04.09.2019, sva del dneva z Dominiko preživela na Vršiču. Ker sva ta teden na dopustu v Kranjski Gori, ni bilo nobene potrebe po zgodnjem vstajanju. Sploh, ker je dostop do v naslovu omenjenih smeri eden od najkrajših v naših stenah. Tako sva najprej splezala Steber ob Kamenkovem kaminu nato pa sem sam splezal še Pocarsko smer v Grebencu. V obeh smereh so svedri, tako da poleg sistemov in kakšnega metulja drugih plezalnih pripomočkov nisva potrebovala. V stebru je v zgornjem delu potrebne nekaj previdnosti saj je precej naloženega kamenja. 
Ves čas naju je spremljalo bučno hrumenje motoristov, ki jih je v tem tednu v Kranjski Gori z okolico še posebej veliko, saj imajo tu neke vrste zborovanje (Bike Week). 
Kljub temu sva lepo izkoristila del dneva v okolju, ki je obema najljubši.

Med vzponom na Kurji vrh v torek sva našla kar nekaj gob

V stebru

Sam v Pocarski

nedelja, 1. september 2019

Triglav - Jugov steber, V+, 900 m

V soboto, 31.08.2019 sva z Dejanom plezala Jugov steber v Steni. Sam sem smer plezal drugič in samo potrdil občutke svojega prvega vzpona. Smer si zagotovo zasluži več obiska. Priporočam. Vreme se naju je usmililo, padavine so se zaustavile že v Vratih. 

Odlično skico najdete na spodnji povezavi:


Do bolj plezalnega dela smeri priplezate po poraščeni steni po najlažjih prehodih. Previdnost tukaj ne bo odveč. Na prvem sidrišču, kjer je bil do sedaj en klin sva pustila še enega, ki sva ga našla pod steno in se nama je zdelo prav, da ostane v smeri. Ponavljavcem bo mogoče koristila informacija, da naj za najtežjim delom smeri (previs V+) ne plezajo naprej po kotu ampak prečijo cca 3 metre v levo v kompaktne plošče (malce sitno, klin) in nato več ali manj naravnost navzgor. kjer se najde še nekaj klinov. 
Opremljenost smeri je dokaj skopa zato ne pozabite na kladivo in kline. Zelo prav pridejo tudi metulji. Smer izstopi malce nižje od izstopa Zahodne zajede. Do samega izstopa na Plemenice nas loči še kar nekaj poplezavanja in višinskih metrov. Večina navez sicer ta del opravi nenavezana vendar vsaj v začetnem delu zaradi zelo slabe skale opozarjam na veliko previdnost. Sledi še dolg spust čez Plemenice do Luknje in od tu do Aljaževega doma v Vratih. Tura kot celota vsekakor ni za podcenjevati in je po mojem mnenju v primerjavi s Skalaško z Ladjo precej kompleksnejša.

V spodnji tretjini smeri

V zaključki najtežjega raztežaja

Nad Luknjo

Lepo plezanje

Gibljivosti mi zaenkrat ne manjka :)

Po zaključku tega raztežaja sledita še 2

Do Plemenic je še dolga

sreda, 21. avgust 2019

Mali Oltar, Severni steber, VI/V, 450 m

V torek, 21.08.2019 sva za Majo Lobnik plezala smer Severni steber v Malem Oltarju. Smer dodatno začini dolg dostop in sestop. Dostop je potekal iz Martuljka mimo Treh macesnov, sestop pa mimo bivaka II v Poldov rovt. Sama smer je kar pokonci z nekaj orientacijskimi ugankami, ki sva jih uspešno rešila. O tem, da nisva imela težav samo midva, pričajo tudi klini z vponkami. Nekaj klinov se sicer v smeri najde (niso vsi zaupanja vredni), vsa sidrišča pa si je potrebno izdelati sam. Metulji pridejo zelo prav. Ocene so nekoliko Frančkove.

Z vrha Malega Oltarja sva opravila kratek spust po vrvi, se nato še malo spustila navzdol (možici) nato pa kar prečila na greben Velikega Oltarja in od tam navzdol v lažji svet. Tako sva se izognila gruščnatemu vzponu čez Grlo.

Do Mojstrane sva nato štopala, hvala prijaznim Bolgarom za prevoz. Iz Mojstrane do izhodišča v Martuljku naju je zapeljala Anita Kofler. Anita hvala!


Dostop

Vstopni raztežaj

Po smeri Bučer - Kristan do vrha

Spust z Malega Oltarja

Mimo bivaka II

Približen potek smeri

Strmo